SO 24.08DUŻA SCENA20:00 - 01:00

20:00BODY PACKAGE+ VJ BLACK PONY

To trip hopowo – post rockowa grupa muzyczna powstała w grudniu 2015 r. – początkowo jako duet, ewoluowała w pięcioosobowy skład. Zespół ma na koncie liczne koncerty w największych polskich miastach, zagraniczną trasę koncertową oraz samodzielnie wydaną EP „Just Don’t Disappear In Silence” (2016). W 2017 roku zdobyli nagrodę specjalną na Festiwalu Muzyczna Jesień w Grodkowie i zagrali na koncercie laureatów.
Hipnotyzujące dźwięki, których nie da się zaszufladkować w jednym gatunku muzycznym, eksperymentalne mikstury gitarowego brzmienia oraz trip hopowego minimalizmu – Body Package skutecznie zaczarują nimi każdego słuchacza.
Występ na festiwalu Nokta będzie dla nich okazją do premierowego zaprezentowania całkiem nowego materiału opolskiej publiczności.

+

21:30TIDES FROM NEBULA+ VJ MENTALNY JEŻ

Nadal ciężko nam uwierzyć, że to prawda, więc napiszemy tylko tyle: @Tides from Nebula na @Nokta Festival 2019! Od 2008 roku zespół oczarowuje słuchaczy swoją barwną, dynamiczną i przestrzenną muzyką. Jak sami mówią, nazwa projektu idealnie oddaje klimat tworzonych przez nich kompozycji. Tides from Nebula wyróżniają melancholijne, hipnotyzujące, niemal kosmiczne dźwięki. Zespół szybko podbił serca fanów oraz dziennikarzy, zdobywając uznanie jako doskonały zespół koncertowy, występując w całej Europie i na świecie. Ostatnio zespół pracował nad nowym, piątym już albumem "From Voodoo to Zen", którego premiera 20 września! @Tides from Nebula już 24 sierpnia na Dużej Scenie Nokta Festival!

+

23:00WŁADYSŁAW KOMENDAREK+ VJ V17

Instrumentalista i kompozytor muzyki elektronicznej. W latach 1976-1984 członek legendarnej grupy EXODUS. Ma za sobą wiele koncertów festiwalowych. Jest stale aktywny muzycznie, tworzy m. in. ilustracje muzyczne do filmów i przedstawień teatralnych. Koncertuje w kraju i za granicą, zaskakując swoich słuchaczy wciąż nowymi, świeżymi pomysłami.
Władysław jest artystą wszechstronnym muzycznie. Obraca się w wielu stylach- od jazzu, przez techno, po metal. Hippisowska, wręcz psychodeliczna wolność ściera się u niego z matematyczną dyscypliną futurystycznych wizji i syntetycznych brzmień. Popularność zdobył dzięki grze w prog rockowej formacji Exodus,ale jego późniejsze eksperymenty,w tym muzyka teatralna i filmowa ,sprawiają ,że dzisiaj Komendarek to nie tylko nazwisko wizjonera i pioniera polskiej elektroniki, ale wręcz osobny gatunek muzyki,czyli noise z najodleglejszych zakątków drogi mlecznej połączone z muzyką danej chwili.
Jego grę określa się jako wielowarstwowe symfoniczne brzmienie z dużą melodyjnością z zastosowaniem niebanalnych schematów harmonicznych.

+

SO 24.08MODELATORNIA18:00 - 02:00

18:00Hollow / S.Tarasiewicz

Twórca muzyki, czerpiący inspirację z szeroko pojętej dysharmonii. Odnajdujący się w wielu ciężkich podgatunkach takich jak industrial, jednak jego twórczość nie przestaje być tylko mocą przesterowanych
brzmień.

Hollow zabierze nas w podróż w głąb bezdennej otchłani, ścieżkę zawiłą, przeplataną różnymi niewiadomymi.

+

18:20The Ice / B.Posacki

Artysta multimedialny, zajmuje się animacją eksperymentalną, nowymi mediami, grafiką, projektowaniem graficznym oraz malarstwem. Od 2001r. brał udział w ponad 40 wystawach w Polsce i zagranicą.
Artysta przedstawi swój projekt The Ice, którego premiera miała miejsce w czerwcu tego roku w Rzymie.

+

18:40Aude Rrose [FR]

Interdyscyplinarna artystka zajmująca się m.in. performancem, fotografią, dźwiękiem i projekcją. Regularnie prezentując swoje występy na arenie międzynarodowej. Jej obrazy bawią się strukturami narracyjnymi, rozwijając rozmarzone i intymne wszechświaty, badając różne formy współdziałania ciała, obrazów w ruchu, narracje dekonstrukcyjne i auto-mitologia. W jej spektaklach często wykorzystuje się protokoły scenografii na żywo, integrując wideo jako medium środowiskowe
informacje zwrotne z kamery w czasie rzeczywistym, biorąc pod uwagę czarną skrzynkę jako możliwą przestrzeń oniryczną, w której dźwięki i obrazy komunikują się w poetyckiej i narracyjnej podróży.

+

19:20ABDX [MEX]

Twórca pochodzący z Meksyku, na co dzień mieszkający w Europie. Łączy różne gatunki, takie jak IDM, glitch, techno i noise z cyfrową instalacją audiowizualną pracując w różnych protokołach, takich jak Midi i Osc.

Swoje projekty prezentował w wielu krajach w Europie i na świecie, m.in: Meksyku, Włoszech, Grecji, Macedonii, Litwie, Holandii, Niemczech, Anglii, Polsce, Serbii i Węgrzech. Wśród nich odwiedził wiele koncertów i festiwali takich jak LPM, Insanitus, Ateny Viedo Art Festival, Kanal 103 czy Unrenderer.

+

20:00Constrct / Kat NAJ

Urodzona w 1988, artystka wizualna, performerka wizualna,
producentka generatywnych wizualizacji, architektka. Zwyciężczyni konkursu VJ Contest podczas Kyiv Lights Festival 2018 oraz zdobywczyni trzeciego miejsca na Art Vision Vjing
2018 w Moskwie. Wykorzystując swoje doświadczenie jako architekt, eksploruje relację między dźwiękiem, a przestrzenią. Bazując na przeświadczeniu, że proces tworzenia jest równie ważny co efekt końcowy, projektuje żywe cyfrowe organizmy, którymi steruje podczas występów. Muzykę przygotowal Patryk Chylinski, urodzony w 1992, twórca generatywny, łączący świat rzeczywisty ze światem cyfrowym. Muzyk eksperymentalny, szukający piękna w lękach, depresji i brudzie.

Tytuł: Constrkt
Geometryczna kompozycja sterowana przez dźwięk oraz twórców. Inspirowana ruchami konstruktywizmu i metabolizmu, gdzie pojedyńcze elementy, są częścią większej całości, a ich zależności wywołują silne emocjonalne reakcje.

+

20:40Loon + Persus Nine [esp]

Dwoje artystów pochodzących z Hiszpanii, którzy rozpoczęli współpracę pod koniec roku 2016. Swój pierwszy wspólny projekt nazwali TERRITOIRES, którego celem było pokazanie ludziom nowych horyzontów, nie rezygnując przy tym z przyjemności bawienia się przy dobrej muzyce. Persus Nine jest producentem i sound designerem, który rozciąga rozległy muzyczny przekaz, złożony z głębokich basów z rozmarzoną atmosferą, szybkimi przejściami i niezwykłymi samplami. Z kolei Loon jako doświadczony tworca wizualny w swojej karierze współpracował m.in. z Audiofly, Kiasmos czy Nicolą Cruz.

+

21:40Scar Polish [gb/de] + VJ Michta

Scar Polish to pseudonim artystyczne Brytyjczyka - Robina Fishera, który na co dzień mieszka w Berlinie, w którym kontynuuje swoją działalność muzyczną. Wywodząc się z indie rockowych wpływów, następnie przestawiając się na elektroniczne granie, Scar Polish wykonuje nowy muzyczny skok w senną psychodelię, surowe samplowanie i eteryczne pejzaże dźwiękowe, a jednocześnie zachowuje swą swawolność, osobisty charakter, lo-fi w pełni i co najważniejsze - czyni sprawiedliwość wobec sceny DIY.
“Łącząc elementy z psycho-rocka z najlepszym połączeniem samplingu i elektroniki glitch lo-fi. Wyrafinowana estetyka Fishera i urzekające występy na żywo podnoszą mu reputację, na którą zasługuje w kwitnącej, podziemnej scenie niemieckiej stolicy.” - tak o nim pisze Gazeta the 405.

+

22:40Da Vosk Docta + VJ Nosova [ukr]

Producent muzyczny urodzony w 1991 roku we Wrocławiu. Znudzony tworzeniem klasycznych samplowanych bitów, zaczął eksperymentować z muzyką elektroniczną. Przez lata DVD stworzył wiele utworów, które wywarły duży wpływ na słuchaczy, osiągając w sumie miliony wyświetleń i przyciągając tłumy fanów do klubów i festiwali. W 2017 roku ukazał się pierwszy, ciepło przyjęty album „Even If You Didn’t Expect It”, na którym producent próbował zaprezentować się słuchaczom z zupełnie innej strony niż wcześniej. Początkowo płyty DVD były mieszaniną trapowych bitów i ciężkich witch-houseowych syntezatorów. Z biegiem czasu jego styl zaczął stawać się bardziej melodyjny i lekki, zachowując to „coś”, co odróżniało go od innych producentów muzycznych. Głównym założeniem zawsze było jednak wzbudzanie emocji u słuchacza, czasem smutnych i nostalgicznych, innym razem wesołych i budujących. Obecnie DVD pracuje nad nowymi projektami, koncentrując się zarówno na komponowaniu nowych piosenek, jak i doskonaleniu umiejętności produkcji dźwięku, miksowania i masteringu nagrań.

VJ NOSOVA - pochodząca ze Lwowa, absolwentka Wydziału Sztuki UO (spec. projektowanie graficzne i nowe media). Jako VJ debiutowała podczas Nokta Festival 2018 z autorskim AV performensem "Bardo" do muzyki autorstwa Podval Capella. W swoich realizacjach rytm muzyczny łączy z ruchem ludzkiego ciała - właśnie ciało w muzyce zanika, pozostawiając tylko nagą duszę i jej słabości. Od marca zasilająca szeregi opolskiego kolektywu VJ’skiego v17

+

23:50Leo Zen [jp/can] + VJ Praczuk

Pochodzący z Japonii, mieszka na co dzień w Kanadzie. Od najmłodszych lat żywił zamiłowanie do ciężkiego basu. Zanurzając się w produkcyjną stronę muzyki, szybko odkrył talent do tworzenia solidnych, nieczystych, twardych linii basowych, połączonych z melodyjnym brzmieniem.
Jego sety o wysokiej energii, składają się z oryginalnej produkcji, różnorodnego miksowania, urzekającej obecności scenicznej i niesamowitego timingu. Leo Zen używa muzyki jako narzędzia do wyrażania swoich doświadczeń, pobudzania umysłu poprzez dźwięk, udowadniając tym samym, że granice nie istnieją.

Mikołaj Praczuk - Absolwent Instytutu Sztuki Uniwersytetu Opolskiego. Interesuje się manipulacją obrazem i dźwiękiem, stawia pierwsze
kroki jako VJ od 2016r. W roku 2016 brał udział w wielu pokazach audiowizualnych, m. in. w Teatrze Witkacego w Zakopanem podczas koncertu zespołu Palfy Gróf, następnie przeglądu studenckiego ISVJ w Opolu, w trakcie którego wykonywał wizualizacje do muzyki elektronicznego duetu RYSY. Pod koniec czerwca odpowiadał również za oprawę wizualną do solowego koncertu Wojciecha Urbańskiego, współtworzącego RYSY, występującego jako V/O na festiwalu Open’er w Gdyni. W lipcu ponownie wspólnie z innymi studentami Instytutu Sztuki zaangażował się w koncert Palfy Gróf w Opolu, improwizował w duecie z Piotrem Nierobiszem (neon m3) a także Propaganda Soundsystem podczas kolejnej edycji przeglądu ISVJ.

+

00:50DJ-VJ Arkaei

Arkaei to DJ, VJ i producent z zamiłowaniem do breakbeatów we wszystkich smakach i całkowicie nieustraszonym podejściem do każdej technologii. W ciągu ostatniej dekady wygrał kilka bitew kontrolerskich i wziął udział w Mistrzostwach Świata DJ-ów IDA w sumie 5 razy. Znany z tego, że zawsze zawiera coś nieoczekiwanego w swoich występach, wciąż rzuca wyzwanie tradycyjnym koncepcjom DJ-a wykorzystującym czujniki ruchu, kamery 3D, wizualizacje generowane na żywo, instrumenty takie jak Theremin, Game Boy - a ostatnio także harfę laserową RGB

+

01:50DJ Ju Bass + VJ Pan Jan

Polski producent,dj,turntablista.Swoją drogę rozpoczął od słuchania muzyki, by przejść do tworzenia własnych produkcji. Mając już pierwszy mixer, gramofon oraz strych wypełniony starymi winylami udoskonalał swoje umiejętności o samplowanie, oraz scratch. Zainspirowany muzyką symfoniczną i etniczną, wplatał jej elementy do swoich produkcji. W ten sposób zaczął się kształtować jego muzyczny charakter.

Ma za sobą niezliczoną ilość imprez u boku różnych artystów z całego świata, m.in. Truth,Bare Noize,Radikal Guru, Kwazar, Tom Encore, My Head Is Dubby, Blackleg, Kicó Mdfk & Mc Pinki, Porta (UK) Subwena: DT & MacBeat , Dub Exciters, Killa Beatz Crew Mc Antone Suicide One, Your Niece(UK), DubSeed, Rise up! Sound System, EastWest Sound, Jarecki & BRK, Abradab, Frenchman, 2K, Mighty Yoda Adepts, DruMachine, Basscamp (DE), Abstract Sonance(CAN), Leo Zen (JAP / CAN). Występował również m. in. na ISVJ, czy też na festiwalu Nokta, gdzie występował oraz był odpowiedzialny za muzykę w ledowym show pt. No.ID.

Na opolskiej scenie muzycznej grał jako dj hip-hopowy z raperami i B-boyami. Ciekawość jednak ciągnęła go gdzieś dalej, głębiej... Fascynacja Dubstepem i Drum&Bassem zbiegła się w czasie z poznaniem kolektywu Propaganda Soundsystem, w którym spełnia się do dziś jako DJ.

+

SO 24.08MULTIMEDIA18:00 - 00:00

18:00#PLAYRETRO

Jeśli chcielibyście wrócić do przeszłości chociaż na chwilę, polecamy odwiedzić strefę #PLAYRETRO. Jest to unikalna, multimedialna przestrzeń na terenie festiwalu, na której będziecie mogli zagrać na autentycznych, starych konsolach z lat 70., 80., czy 90. w legendarne gry takie jak: Mario czy Contra. Dzięki strefie #PLAYRETRO będziecie mogli przenieść się do świata kultowych gier i poczuć niepowtarzalny, sentymentalny klimat wirtualnej rzeczywistości z dawnych lat.

-

18:00HOLOLENS

Czyli okulary wirtualnej rzeczywistości, wypuszczone na rynek przez Microsoft w 2015r.
Dzięki nowoczesnej technologii, HoloLens wzbogacają rzeczywisty obraz poprzez generowane cyfrowo obiekty, które mogą generować dźwięk. Użytkownik za pomocą ruchu i głosu może wchodzić z takimi wirtualnymi cyfrowymi przedmiotami w interakcję. Typ działań, jakie można wykonać, zależy tylko od inwencji twórczej programisty.

+

18:00TAJNY PROJEKT:OBSERWATORIUM DŹWIĘKU

Interaktywna edukacyjna instalacja multimedialna służąca do obserwacji dźwięku. Instalacja składa się z dwóch części. Pierwsza część instalacji to animacja dostarczająca użytkownikowi podstawowej wiedzy na temat fizycznych właściwości fal dźwiękowych. Druga część jest interaktywna. Generując dźwięk za pomocą kontrolera – syntezatora otrzymujemy obraz wytwarzanego dźwięku, interpretowanego poprzez specjalnie zaadoptowany do tego ekran Vectrex. Instalacja pozwala zobaczyć nam zmiany zachodzące w przebiegu dźwięku po zmianie podstawowych parametrów, takich jak amplituda czy częstotliwość, dodaniu efektów i filtrów audio lub przy użyciu mikrofonu. Całość doświadczenia przybliża oglądającemu naturę dźwięku oraz pokazuje logikę obrazów drgań harmonicznych znanych matematycznie jako figury Lissajous.

+

18:00CHLEBOWSKA: MOTH

Jako ćma latam do świateł. Nocami wypatruje sztucznych księżyców. Szukam ich w codzienności, prostych sprawach i przypadkowych przelotach po moim świecie tak aby (nie) spokojnie pędzić, skraść wypatrzony błysk. Żeby poobserwować i odnaleźć bezruch. Technicznie sprawa jest bardzo prosta: aparat ,statyw, Chleb i trochę cierpliwości

+

18:00K.TARNOWSKI:ZMIANY STYLISTYCZNO-EKSPRESYWNE

Słowa są produktem społeczno-politycznym. Mój język nie jest moim prywatnym językiem tylko językiem społecznym. Społeczność nadaje słowom konteksty. Jednostka będąca wtórna wobec grupy społecznej używa słów również w takim kontekście.

“Kłamstwo powtarzane tysiąc razy staje się prawdą”.

+

SO 24.08PLAC TEATRALNY18:00 - 01:00

16:00DJ SORO + STREET DANCE JAM

Opis: Set turntablistyczny w oparciu o wymianę energii z tancerzami reprezentującymi kulturę miejską. Dj'owi Profe Soro towarzyszyć będą jego uczniowie ze szkoły dj'skiej Wysokie Wibracje i tancerze z Akademii Kultury Hip Hop "Hip Hop Budy"

+

19:00OBIIAD92

Illustrator, twórca murali, oscylujący w szeroko pojętej tematyce muzycznej. Projektował okładki min. dla Cookin Soul, Mc Melodee, Spisek Jednego. W 2015 i 2016 zainicjował projekt "9/10 Donuts 4 Dilla" ku pamięci J-Dilli. Na nokcie zaprezentuje energetyczną selekcje nowej elektroniki, rapowe instrumentalne remixy i wiele więcej. Tworzy projekty graficzne również pod aliasem : Ugly digital.

+

20:00DJ ARKAEI

Arkaei to DJ, VJ i producent z zamiłowaniem do breakbeatów we wszystkich smakach i całkowicie nieustraszonym podejściem do każdej technologii. W ciągu ostatniej dekady wygrał kilka bitew kontrolerskich i wziął udział w Mistrzostwach Świata DJ-ów IDA
w sumie 5 razy. Znany z tego, że zawsze zawiera coś nieoczekiwanego w swoich występach, wciąż rzuca wyzwanie tradycyjnym koncepcjom DJ-a wykorzystującym czujniki ruchu, kamery 3D, wizualizacje generowane na żywo, instrumenty takie jak Theremin, Game Boy - a ostatnio także harfę laserową RGB.

+

21:00POKAZ ANIMACJI WSUO

Podczas festiwalu zaprezentuje się również Wydział Sztuki Uniwersytetu Opolskiego, a właściwie jego studenci. Będziemy mieli okazję zobaczyć pokaz wyselekcjonowanych, stworzonych przez nich animacji.

+

21:30OPOLSKIE LAMY: "ELEKTRO_SONDA"reż. Tomasz Knittel

Film przenosi widza w świat wyobraźni młodego chłopca, który za sprawą okularów VR odkrywa transowy świat muzyki elektronicznej, zawieszony między przeszłością, teraźniejszością i przyszłością.

“Opolskie Lamy” to stowarzyszenie, które powstało w październiku 2009r. dzięki organizatorom, miłośnikom i przyjaciołom opolskiego festiwalu o tej samej nazwie. Festiwal Opolskie Lamy jest drugim, zaraz po Festiwalu Polskiej Piosenki wydarzeniem, z którym kojarzone jest miasto Opole!

+

22:10OPOLSKIE LAMY: "PHOTON"reż. Norman Leto

Od Wielkiego Wybuchu do rewolucji kwantowej, od początku czasu do narodzenia się planet i ewolucji biologicznego życia - i dalej w kierunku nieznanej przyszłości.

“Opolskie Lamy” to stowarzyszenie, które powstało w październiku 2009r. dzięki organizatorom, miłośnikom i przyjaciołom opolskiego festiwalu o tej samej nazwie. Festiwal Opolskie Lamy jest drugim, zaraz po Festiwalu Polskiej Piosenki wydarzeniem, z którym kojarzone jest miasto Opole!

+